کاهش 73 درصدي صادرات فرش دستباف ايراني

 براساس آمار گمرک ایران در پنج ماه نخست سال جاری بالغ بر 146.9 میلیون دلار فرش و سایر کفپوشهای نسجی از پشم یا از موی نرم حیوان، گره‌باف از کشور صادر شد که این رقم نسبت به مدت مشابه در سال گذشته کاهش 73.7 درصدی را نشان می دهد. وزن فرش دستباف صادراتی ایران نیز با افت 74.7 درصدی به حدود 1743 تن رسید.

کاهش 73 درصدی صادرات فرش دستباف ایران در پنج ماهه امسال در حالی رقم خورده که در همین مدت صادرات محصولات نساجی، پوشاک، چرم و کفش کشور به گفته مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت 45 درصد افزایش یافت.
در همین حال زلزله اخیر در استان آذربایجان شرقی و تخریب تعدادی از واحدهای تولید فرش دستباف در این منطقه باعث بروز نگرانیهایی در مورد کاهش تولید این محصول در کشور شده است.
صادارات فرش دستباف ایران در سال 1390 با رشد كمتر از یك درصدی به بیش از 560 میلیون دلار رسیده بود. ایران در سال گذشته فرش دستباف خود را به بیش از 80 كشور جهان صادر كرد.
بیشترین حجم صادرات فرش دستباف ایران در سال گذشته مربوط به كشور آلمان به میزان 107.9 میلیون دلار بود. امارات با 102 میلیون دلار صادرات در رتبه دوم قرار گرفت. ایتالیا نیز با ارزش صادرات 29.9 میلیون دلاری رده سوم را به خود اختصاص داد. همچنین در سال گذشته نزدیك به 400 هزار دلار فرش دستباف ایران به آمریكا صادر شد.
فرش دستباف در سال 1389 یكی از 10 محصول نخست صادراتی ایران بود كه در سال گذشته این رتبه به سیزدهم كاهش یافت.
پیشتر "اسماعیل چمنی" رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و بافندگان فرش دستباف، پیش‌بینی کرده بود که صادرات فرش دستباف تا پایان امسال به یک میلیارد دلار خواهد رسید. با این وجود "مهدی کاتب" قائم‌مقام مرکز ملی فرش ایران، تحقق این هدف را مستلزم تامین اعتبار 30 میلیون دلاری بودجه برای تبلیغات خارجی و اعتبار 10 میلیارد تومانی برای تبلیغات داخلی دانسته است

منبع خبر: carpetour.com سایت اطلاع رسانی فرش ایران