سامانه سفارش‌پذیری صادرات فرش راه‌اندازی می‌شود

  مركز ملی فرش در نظر دارد سیستم سفارش پذیری فرش را در اختیار تولیدكنندگان قرار دهد تا به صورت كاملا مستقل بدون اتصال به نهادهای مرتبط كارهای تبلیغات، بازاریابی، معرفی كالای خود و در نهایت سفارش تولید خود را از مشتری بگیرند.
  

علي ملكي جو، معاون توليد مركز ملي فرش ايران، درباره چگونگي راه‌اندازي سامانه سفارش‌پذيري به «ایسنا» گفت: ساختار سنتي توليد و سفارش فرش دستباف ايران يكي از اساسي‌ترين چالش‌هايي است كه اين هنر– صنعت با آن دست و پنجه نرم مي‌كندو نمي‌تواند مطابق با نياز بازار از نظر زمان، مكان، هزينه و بسياري نكته‌هاي ديگر فرش توليد كند؛ زيرا خريدار فرش انتظار داد تا بتواند به مشتري نهايي خود درباره زمان و مكان تحويل كالا قول دهد و اين پروسه در ساختار سنتي توليد فرش ايران محقق نمي‌شد.
    
 
ملكي جو به طرح سامانه سفارش‌پذيري اشاره و اعلام كرد: اين تفكر موجب شد تا مركز توسط گروه كارشناس مطالعات يك ساله را انجام داد و با ملاحظات و ضوابط پيش‌بيني شده و بررسي آن دريافت كه چه سامانه‌اي را راه‌اندازي كند.
    
 
او درباره اين سامانه گفت: قرار است در اين برنامه چهار سامانه به نام‌هاي طراحي براي طراحان و نقاشان، مواد اوليه، بافت و فروشندگان و صادركنندگان تهيه شود كه در يك سيستم تحت نام سيستم سفارش‌پذيري تجميع شود، ممكن است توليد‌كننده‌اي طراحي نداشته باشد؛ بنابراين بخش طراحي را فعال مي‌كند؛ اما ممكن است توليدكننده ديگر هر چهار فعاليت را داشته باشد، بنابراين هر چهار بخش را راه‌اندازي مي‌كند.
 
معاون امور توليد مركز ملي فرش تاكيد كرد: سيستم سفارش‌پذيري ابزاري است كه مركز ملي فرش مي‌خواهد در اختيار توليدكنندگان قرار دهد تا به صورت كاملا مستقل بدون اتصال به مركزي كارهاي تبليغات، ‌بازاريابي، معرفي كالاي خود و در نهايت سفارش توليد خود را از مشتري بگيرد و قرار بر اين نيست كه كل سفارش دنيا جمع شود و به يك مركز داده شود و در آنجا اين سفارش‌ها تقسيم شود.
 
به گفته او، سفارش دهنده مي‌تواند مراحل سفارش خود را در اين سامانه پيگيري كند و درباره طرح، رنگ و اندازه فرش خود با توليدكننده به صورت آنلاين در ارتباط باشد.
 
بر اساس گفته‌هاي او، اكنون اين سامانه در مرحله مناقصه است تا پيمانكاري براي طراحي اين سامانه انتخاب شود و بعد از آن مركز ملي فرش با برنده مناقصه قراردادي براي استقرار اين سامانه در 50 شركت امضا مي‌كند تا شركت طراح از پشتيباني مالي خود اطمينان حاصل كند.
ملكي جو افزود: مناقصه در مرحله تامين اعتبار است و از جانب وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت بايد اعلام شود. البته امكان دارد در ماه آينده آگهي مناقصه منتشر شود و در 2 تا 3 ماه آينده مناقصه اجرا شود.

منبع خبر : سایت اطلاع رسانی فرش ایران carpetour.com