انجمن طراحان و نقشه‌کشان فرش استان همدان راه‌اندازی می‌شود

: لزوم تشکیل انجمن طراحان و نقشه‌کشان فرش در همدان

 رییس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان از راه‌اندازی انجمن طراحان و نقشه‌کشان فرش استان در 30 آذرماه جاری خبر داد.

 "احمدعلی بابایی" امروز در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه همدان، با بیان اینکه این انجمن شاید دومین یا سومین انجمن در سطح کشور باشد که راه‌اندازی می‌شود، افزود: خلاء این انجمن در هنر صنعت قالی‌بافی استان کاملا مشهود بود و اگر انجمن در استان راه‌اندازی شود، می‌توانیم امیدوار باشیم تا تمامی فرش‌های استان در آینده کاملا آگاهانه طراحی و نقشه‌کشی شود.
    وی با تأکید بر اینکه طراحی و نقشه‌کشی فرش موتور محرکه هنر صنعت فرش است، ادامه داد: این انجمن می‌تواند سلایق بازارهای جهانی را احصاء کرده و براساس نیازهای بازار جهانی فرش‌های تولیدی را طراحی کند.
    علی بابایی با اشاره به اینکه در گذشته بافنده‌ها ذهنی بافی می‌کردند، تصریح کرد: بافندگان استان در سال‌های گذشته به نیاز و سلیقه بازار توجه نمی‌کردند؛ اما این انجمن با تجار و بازرگانان دنیا ارتباط برقرار خواهد کرد تا نیاز آنها را بر روی نقشه‌ها طراحی کند.
    وی اعلام کرد: برای شرکت در مجمع عمومی این انجمن 30 نفر از اساتید نقشه‌کشی و طراحی شناسایی شده‌اند.
    رییس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان از افزایش 100 درصدی سهمیه اعتبارات مشاغل خانگی فرش در سال جاری خبر داد و گفت: برای استان حدود 6 میلیارد تومان اعتبار مشاغل خانگی درنظر گرفته شده که این رقم در سال گذشته سه میلیارد تومان بوده است.
    وی سقف پرداختی وام به هر نفر را سه میلیون تومان اعلام کرد و گفت: تلاش بر این است تا تمامی کسانی که تا آبان ماه 91 مجوز مشاغل خانگی دریافت کرده‌اند تحت پوشش وام‌های قالی بافی قرار گیرند البته این سه میلیون تومان وام به طور کامل به کسانی تعلق می‌گیرد که فرش بزرگ پارچه ببافند.
    علی بابایی یادآور شد: در استان همدان 4500 نفر مجوز مشاغل خانگی فرش دارند که 1950 نفر در گذشته از اعتبارات سال 90 که سه میلیارد تومان بوده وام گرفته‌اند.
    وی با اعلام اینکه امسال می‌توانیم بقیه نفراتی که مجوز مشاغل خانگی دارند را هم تحت پوشش وام قرار دهیم، عنوان کرد: هر کسی در هر قالبی مجوز مشاغل خانگی داشته باشد و یک بار وام گرفته باشد به صورت سیستمی دیگر نمی‌تواند از وام دوم و سوم استفاده کند.
    رییس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان گفت: شخصا اعتقادی به اینگونه پرداخت وام نداشتم و بهتر این است که وام‌ها متمرکز شده و برای تقویت شرکت‌های تعاونی تولیدکنندگان فرش هزینه شود تا این شرکت‌ها به واسطه ماهیت کاری خود از محل این اعتبارات مواد اولیه، دار و نقشه خریداری کنند و به جای دادن پول به قالی بافان مواد اولیه و ابزار به قالی بافان داده شود.