نمايشگاه فرشهاي طرح محرمات در موزه فرش ايران

 به مناسبت ایام سوگواری سومین پیشوای شیعیان، سالار شهدا امام حسین(ع)، نمایشگاهی از فرشهای موزه فرش با طرح محرمات در سالن موزه در معرض دید عموم در آمده است.

نمایشگاه فرش های طرح محرمات

    نقش محرمات به گروه طرحهای راه راه اطلاق می شود که بر اساس آن متن فرش در عرض به چند بخش موازی هم تقسیم می شود. هر یک از این خطها به صورت نوار کم و بیش پهن و دارای رنگهای گوناگون می باشد. نوارها همچون خطی یکدست است و گاه از مجموعه ای شکل های هندسی تشکیل می شود. هر بخش نیز رنگ و نقشی ویژه خود دارد و نقشها. نگاره هایی است که تکرار می شود. گاهی نیز ترنجی در وسط فرش نقش می شود که خط یا خطهایی راه راه قطع می کند انواع محرمات از این قرار است : قلمدانی، وکیلی، هندسی، شاخه شکسته و هندسی محرمات.
    
   
شایان ذکر است پس از مشرف شدن ایرانیان به مذهب تشیع و به واسطه شباهت فراوان این نوارهای عمودی به کتیبه های دهه محرم، نام این نقش به محرمات مشهور شده و به همین لحاظ و بنا به قداست مراسم محرم و سمبل هایش، این طرح در دسته نقوش مذهبی جای گرفته است.
    
اینک 5 تخته قالی با نقش محرمات متعلق به اواخر قاجار و منطقه خراسان همچنین یک فرش محرابی با نقش سروی در موزه فرش ایران تا پایان ماه صفر به نمایش در آمده است

منبع خبر : سایت اطلاع رسانی فرش ایران

www.carpetour.com