Login

دو رشته موج‌بافی و پن‏ بافی استان قزوین استاندارد ملی دریافت کرد

ثبت دو رشته موج بافی و پنبافیمعاون هنرهای سنتی و صنایع دستی استان قزوین گفت: رشته‏ های "موج بافی و پن بافی" از صنایع دستی بومی استان قزوین موفق به دریافت شماره استاندارد ملی شد.

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین، «حمید رضا قاسمی» با اعلام این خبر افزود: این دو رشته در سیصد و سی و پنجمین اجلاسیه کمیته ملی پوشاک و فرآورده‏های نساجی الیاف با موضوع «نساجی - موج بافی وپن بافی- آیین کار» که در سالن اجلاس کمیته سازمان ملی استاندارد ایران برگزار شد، موفق به دریافت دو شماره استاندارد ملی شد.

وی گفت: تدوین پیش نویس استاندارد ملی مذکور توسط کارشناسان معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین انجام شد.

«قاسمی» یادآور شد: پس از بررسی پیش نویس مذکور، کمیسیون‏های فنی متعددی برگزار شد و در نهایت، استاندارد ملی موج بافی و پن بافی- آیین کار - به تصویب رییس و اعضای کمیته ملی رسید.

معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی استان قزوین خاطر نشان کرد: این نخستین باری است که دو رشته صنایع دستی همزمان باهم استاندارد سازی می‏شود و در یک کمیته نهایی نیز مورد بررسی قرار می‏گیرد که این نیز از افتخارات استان قزوین در این زمینه محسوب می‏شود.

وی ادامه داد: پس از چاپ و انتشار استانداردهای مذکور، نسخه الکترونیکی استانداردها بر روی سایت سازمان استاندارد قرار داده خواهد شد.

«قاسمی» در پایان گفت: براساس این شماره استانداردهای ملی، محصولات تولید شده نشان استاندارد ملی دریافت کرده و اداره استاندارد بر کیفیت محصول نظارت خواهد داشت.