صنعتگر دزفولی موفق به دریافت مهر اصالت 2012 یونسکو شد

صنعتگر دزفولی موفق به دریافت مهر اصالت 2012 یونسکو شدصنعتگر و هنرمند دزفولی در رشته خراطی موفق به دریافت مهر اصالت سال 2012 از سوی سازمان یونسکو شد.

ˈ عبدالرحیم فروتن ˈ روز پنج شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به شناخته شدن طرح وی بعنوان طرح نمونه جهانی از سوی سازمان یونسکو گفت: طرح یادشده شامل هفت کاسه برای سفره هفت سین بود.

وی گفت: طرح قبلی ارائه شده به یونسکو نیز که طرح برتر جهانی در سال 2011 شناخته شده ، ظرف شکلات خوری بود.

فروتن افزود: آثار هنری متعددی هر دو سال یکبار از سراسر دنیا جمع آوری و به سازمان آموزشی ، علمی فرهنگی ملل متحد (یونسکو ) ارسال می شود که کارشناسان این سازمان بهترین اثر و طرح را شناسایی و نشان مرغوبیت به ان اعطا می کنند.

این هنرمند خوش ذوق دزفولی 52 سال دارد و حدود 38 سال است که در رشته خراطی مشغول به فعالیت است و این صنعت را از اجداد خود به ارث برده است.

شهردار دزفول نیز روز پنجشنبه به منظور تکریم از این صنعتگر و هنرمند دزفولی ضمن اهدای لوح تقدیر به وی گفت: مایه مباهات است که میان استادکاران صنایع دستی ، بزرگانی در دزفول وجود دارد که با طراحی ، ساخت و اجرای کارها و آثار هنری ،چشم جهانیان را خیره می کنند.

ˈ محمد علی دوایی فر ˈ افزود:این هنرمند در دو سال متوالی از سازمان یونسکو و سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور بعنوان طراح نمونه کشور برگزیده شده و طرح و اثر بی نظیر ایشان در سازمان یونسکو به ثبت جهانی رسید.

نشان مرغوبیت صنایع دستی در سال 2000 بطور مشترک توسط سازمان یونسکو و انجمن توسعه و ترویج صنایع دستی پایه گذاری شد.

مهر اصالت با هدف حمایت از صنایع دستی و اشتغال زایی بیشتر ، در سال 2001 میلادی به صورت آزمایشی در منطقه جنوب شرقی آسیا اجرا و پس از آن در سال 2004 در آسیای مرکزی و غربی به مهمترین پروژه یونسکو در حوزه صنایع دستی تبدیل شد.

در سال 2006 با گسترش آن به آسیای شرقی جنوبی ادامه یافت از سال 2007 به کشور جمهوری اسلامی ایران و اجازه شرکت در این برنامه بین المللی داده شد.