مدرسه صنایع مستظرفه با آثار شاگردان کمال‌الملک احیا می‌شود

سازمان زیباسازی شهر تهران با گردآوری آثار کمال الملک و شاگردانش در باغ نگارستان، مدرسه صنایع مستظرفه؛ اولین دانشگاه هنری ایران را احیا می‌کند.

 باغ نگارستان که در عصر قاجار توسط کمال الملک به مدرسه صنایع مستظرفه تبدیل شد و توانست در احیا و اشاعه هنرهایی همچون نقاشی، نگارگری، مجسمه‌سازی و... تاثیرگذار باشد، دوباره توسط سازمان زیباسازی احیا خواهد شد.
 
در این موزه که به بررسی مکتب کمال‌الملک و نگارگری تهران پرداخته خواهد شد، آثاری از کمال‌الملک و شاگردانش به نمایش در خواهد آمد. همچنین اسناد مدرسه صنایع مستظرفه، احکام و دست‌نوشته‌های این مدرسه نیز به نمایش در خواهد آمد.
 
سازمان زیباسازی با هدف احیای خاطرات هنری شهر تهران و مکان‌های فرهنگی و تاریخی در یک سال گذشته به بررسی آثار کمال‌الملک و شاگردانش پرداخته و در همین راستا به احیای مدرسه صنایع مستظرفه و اندیشه و آثار هنری که به واسطه این مکان اشاعه یافته، پرداخته است.
 
لازم به یادآوری است، مدرسه صنایع مستظرفه (School of Fine Arts) به سرپرستی کمال‌الملک در سال 1287 شمسی مطابق با 1911 میلادی تاسیس شد. این مدرسه برای تدریس و توسعه نقاشی تاسیس و هم‌زمان به رشته‌های منبت‌کاری، موزائیک‌سازی و قالی‌بافی نیز پرداخته می‌شد. چند سال بعد از تاسیس این مدرسه زیر نظر کمال‌الملک، ابوالحسن صدیقی بخش مجسمه‌سازی را نیز در این مدرسه دایر کرد. پس از مرگ کمال‌الملک مدرسه صنایع مستظرفه به دو مدرسه دیگر یعنی هنرستان کمال‌الملک و هنرستان هنرهای سنتی تقسیم شد.
منبع: خبرگزاری میراث فرهنگی(chn.ir)