خالق سبک معرق منور: برای نخستین بار قابلیت چوب را به شیشه نزدیک کردم

سبک معرق منورحسن منصوری، هنرمند جوان اصفهانی و خالق سبک معرق منور به عنوان هنرمند برجسته کشوری معرفی و تقدیر شد.

این هنرمند در گفت وگو با خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، گفت: اگرچه بیش از دو سال از زمان ثبت سبک معرق منور به نام اصفهان در کارگروه صنایع دستی می‌گذرد، اما این هنر هنوز در زمینه جذب دانشجویان دانشگاه هنر و تولید آثار با کیفیت، موفقیت چندانی به دست نیاورده است.

وی درخصوص حس بیگانگی دانشجویان نسبت به این هنر اظهار کرد: معرق منور به دلیل ریزه‌کاری‌های بسیار و نیاز به دقت بالای هنرمند از حوصله دانشجویان به دور است اما به طور معمول به دلیل زیبایی‌های خاص معرق منور، این هنر مورد توجه مردم قرار می‌گیرد و مخاطبان تاکنون برخوردهای جالبی با این سبک داشته‌اند.

منصوری با اشاره به اینکه این سبک هنری بسیار دشوار است، خاطرنشان کرد: اگرچه در مراحل خلق این اثر دشواری‌های بسیار پیچیده‌ای وجود دارد اما به دلیل بازتاب مثبت این هنر در بین مردم و علاقه وافر آنها برای تماشای چنین هنری، سعی بر آشنایی هرچه بیشتر مخاطبان هنرشناس با این سبک دارم.

وی درخصوص مراحل خلق سبک معرق منور اظهار کرد: برای خلق سبک معرق منور در ابتدا به مرور و بررسی تمامی سبک‌های معرق پرداخته و نقاط ضعف و قوت آنها را برای خود حلاجی کردم.

خالق سبک معرق منور ادامه داد: پس از بررسی سبک‌های مختلف هنر معرق به هنر خاتم کاری رسیدم. ورقه‌های خاتم، بسیار نازک هستند و روی تمامی سطوح گرد و قوس دار نیز چسبانده می‌شود، پس سعی کردم که این توانایی را در هنر معرق نیز به وجود بیاورم.

وی با بیان اینکه چوب‌هایی که در معرق منور استفاده می‌شود به نازکی سه دهم میلی‌متر و در حد یک برگ کاغذ هستند، افزود: زمانی که چوب تا حد سه دهم میلی متر، نازک می‌شود، نخستین قابلیت آن، عبور نور به کیفیت یک شیشه رنگی است.

منصوری درخصوص زیبایی‌های این سبک ادامه داد: زیبایی این هنر زمانی مشخص می‌شود که برای نخستین بار می‌توانیم اثری که در گذشته با شیشه رنگی ساخته می‌شد را این بار با هنر معرق بسازیم، چیزی مانند یک لوستر یا سایر وسایل تزیینی شیشه‌ای.

وی اضافه کرد: سبک معرق منور برخلاف سبک‌های دیگر معرق، ابزار مخصوص به خود را دارد به نحوی که شیئی سوزنی مانند با زاویه 30 درجه و از جنس فولاد می‌تواند برش دهنده قطعات مختلف آن باشد و در نهایت در این هنر بافت چوب بر روی سطح گرد یا منحنی با درخش نور به زیبایی نمایش داده می‌شود.