تذهیب کامپیوتری مذهبان را بیکار کرده است

تذهیب کامپیوتری مذهبان را بیکار کرده استنگارگر نامدار ایرانی گفت: تذهیب کامپیوتری علاوه بر آنکه خالی از معنویت است موجب شده مذهبان کمتر سفارش کاردریافت کنند.

جلیل جوکار؛ نگارگر شناخته شده کشورمان در گفت‎وگو با خبرنگار بخش هنرهای تجسمی هنرآنلاین، درباره تذهیب قرآن کریم در سال‌های اخیر گفت: هرچند قرآن‌های نفیس در بازار بسیار هستند و تذهیب شده نیز هستند، اما در عوض بخش عظیمی از قرآن‎هایی که منتشر می‎شوند از غنای هنری لازم بی‌بهره بوده و ملاحت و روح معنوی که باید وجود داشته باشد در آنها نیست.

وی افزود: در بیشتر قرآن‎های پرتیراژ موجود در بازار از تذهیب کامپیوتری استفاده شده است. همان طور که می‎دانید دلیل استفاده ناشران از این نوع تذهیب، تفکیک رنگ‎ها و خطوط، تمیزی و شسته رفته بودن کار است. با وجود این مسئله، آن روح معنوی که باید در تذهیب وجود داشته باشد در این آثار وجود ندارد.

این نگارگر همچنین اظهار کرد: شاید چون ناشران اهل قلم نیستند و فرق کار هنری را با کار غیر هنری نمی‌دانند این اشکالات پیش می‎آید. البته مشکل دیگری که تذهیب کامپیوتری ایجاد کرده این است که با وجود این تکنیک‌ها مذهبان، کمتر سفارش کار می‌گیرند.

جوکار همچنین با اشاره به تجربیات قرآنی در زمینه‎ تذهیب گفت: در ماه رمضان سال 79 به اهتمام شبکه دو سیما، همایش کتابت و تذهیب قرآن در یک روز برگزار شد و با حضور جمع قابل توجهی از خوشنویسان و نگارگران، قرآنی کتابت و تذهیب شد. هرچند این اثری ایده‎آل نبود اما در حد خود کار خوبی بود. این قرآن خدمت مقام معظم رهبری نیز تقدیم شد و ایشان پس از استقبال بسیار، تاکید کردند که در مراسم حج با حضور همین هنرمندان و به صورت جشنواره چنین کاری تکرار شود، متاسفانه نه این قرآن منتشر شد و نه جشنواره‌ای در ایام حج برگزار شد؛ درحالی که برنامه‌های این چنینی واقعا در تشویق هنرمندان تاثیر دارد.

وی همچنین به خطر موزه‎های عربی اشاره کرد و گفت: آثار هنر اسلامی ما به صورت بی رویه و با قیمت بسیار ارزان وارد موزه‎های عربی می‎شودو کسی متوجه نیست که این کشورها به دنبال ایجاد پیشینه و هویت برای خود هستند، صد سال دیگر نشانی از هنرمند امروز ما نیست و آنها اثر هنری و خود هنر را به نام خود ثبت خواهند کرد. ایجاد یک موزه هنر اسلامی شاید از این خطر جلوگیری کند و به علاوه هنرمندان را برای کار بیشتر و بهتر سر ذوق خواهد آورد.

منبع: هنر آنلاین