تدوین فرآیند زنجیره تامین فرش در کرمان/لزوم صدور شناسنامه برای فرش‌های صادراتی

دبیرکل اتاق کرمان با تاکید بر ایجاد تحول در صنعت فرش و صنایع دستی استان، بیان کرد: باید فرش دستباف و صنایع دستی کرمان احیا، صادرات و تغییر الگو در آن اتفاق بیفتد و منطبق با سلیقه و ذائقه امروز مشتریان تولید شود.

 
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کویر، "مسعود رشیدی‌نژاد" در نشست روسای کمیته‌ها و کارگروه‌های کمیسیون قالی و صنایع دستی اتاق کرمان تصریح کرد: برنامه اتاق در دوره هشتم فعالیت هیات نمایندگان تهیه و بر تولید محصولات بر اساس نیاز مشتری و تقاضای بازار تاکید شده است که اگر در این موارد نقشه راه داشته باشیم می توان از تجربیات گذشته نیز برای رسیدن به آنچه مد نظر است استفاده کرد.
 
وی افزود: بخشی از صنعت فرش کرمان تکنولوژی و دانش بومی است و کپی سازی در این صنعت به راحتی امکان‌پذیر نیست همانطور که فرش دستباف تولید شده توسط چین، ترکیه و اروپای شرقی به راحتی نمی‌تواند به فرش کرمان و ایران برسد.
 
رشیدی نژاد اظهارکرد: کمیسیون قالی و صنایع دستی اتاق کرمان از ظرفیت علمی بالایی برخوردار است که می‌توان با ایجاد ظرفیت اقتصادی در کنار ظرفیت علمی به رشد اقتصادی با حفظ هویت فرش رسید.
 
دبیرکل اتاق کرمان در ادامه پیشنهاد تدوین فرآیند زنجیره تامین فرش، شامل خدمات، بازاریابی، مواد اولیه، واردات و تجارت مواد اولیه و... را مطرح کرد و گفت: در حال حاضر زنجیره تامین از بازار تهیه می‌شود.
 
وی با بیان اینکه برند شناخته شده یک مزیت محسوب می شود، خاطرنشان کرد: برندهای فرش کرمان در دنیا شناخته شده هستند و فقط باید احیا شوند هرچند که در رقابت به جز برند، مزیت رقابتی نیز مهم و قیمت تمام شده در مزیت رقابتی بسیار تاثیرگذار است.
 
رشیدی نژاد در پایان صدور شناسنامه برای فرش‌های صادراتی را برای شفاف شدن میزان و نوع صادرات این کالا لازم عنوان کرد.