Blog

راین در زمینه‌ی صنایع دستی و گردشگری، قابلیت‌ها و ظرفیت‌های فراوانی دارد

بخشدار راین: راین در زمینه صنایع دستی و گردشگری، قابلیت و ظرفیت های فراوانی دارد


اشاره: بخش راین، یکی از مناطق بکر و خوش‌‌آب‌و‌هوای استان کرمان است که در زمینه‌ی گردشگری و صنایع دستی، قابلیت‌های فراوانی دارد.

در همین راستا، بخشدار راین در تلاش برای به فعل رساندن این ظرفیت‌هاست. تعامل با بخش دولتی و خصوصی مربوط، برگزاری دوره‌های آموزشی و برپایی همایش‌ها، از جمله فعالیت‌هایی است که بخشداری راین برای توسعه‌ی این بخش در دستور کار دارد که از آن جمله، برگزاری «همایش نقش زنان در توسعه» است.

 

 

 

قابلیت‌های فراوان راین در زمینه‌ی میراث فرهنگی و جاذبه‌های تاریخی و گردشگری

عظیمی‌زاده بخشدار راین در نشست کمیسیون قالی و صنایع دستی با بیان این‌که راین از نظر میراث فرهنگی و جاذبه‌های تاریخی و گردشگری قابلیت‌های فراوانی دارد، گفت: ارگ تاریخی راین با 22هزار مترمربع وسعت و 5 هکتار وسعت عرصه‌، بزرگ‌ترین قلعه‌ی خشتی جهان پس از ارگ بم است.

وی افزود: راین همچنین دارای خانه‌باغ‌ها، کاروان‌سراها و حمام‌های قدیمی است؛ ضمن این‌که در زمینه‌ی جاذبه‌های طبیعی نیز کوه هزار و آبشار راین و همچنین روستای باب‌زنگی (مرتفع‌ترین روستای کشور با 4300 متر ارتفاع از سطح دریا) از جمله جاذبه‌های طبیعی بکر در این منطقه استو قله‌ی هزار با ارتفاع 4500 متر، هرساله پذیرای کوه‌نوردان زیادی از سراسر کشور است.

عظیمی‌زاده، با اشاره به سامان‌دهی آبشار راین، گفت: به‌سازی سرویس‌های بهداشتی، ایجاد رستوران، نصب امکانات برای آنتن‌دهی تلفن همراه و عرضه‌ی غذاهای بومی و صنایع دستی، از جمله اقداماتی است که برای رفاه حال گردشگران در منطقه‌ی آبشار راین انجام شده است.

بخشدار راین در خصوص سرمایه‌گذاری در راین اظهار داشت: برنامه‌ریزی برای سرمایه‌گذاری در راستای توسعه و پیشرفت هر منطقه باید براساس شناسایی قابلیت‌ها و ظرفیت‌های آن منطقه باشد؛ بنابراین در راین هر نوع سرمایه‌گذاری باید در بخش میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باشد.

 

فلزکاری، یکی از صنایع دستی مهم راین

عظیمی‌زاده افزود: یکی از هنرهای صنایع دستی در راین صنعت فلزکاری است، ضمن این‌که فرش دست‌باف، گلیم‌بافی و مجسمه‌سازی، از دیگر فعالیت‌های صنایع دستی در راین است.

وی ادامه داد: در صنعت فلزکاری، چاقوسازی راین قدمت فراوانی دارد و به دوره‌ی ساسانیان برمی‌گردد و علاوه بر چاقوهای تمام‌دست‌ساز، دسته‌چوب‌گردو و چاقو با دسته‌ی شاخ شکار، انبر، انبردست و... نیز از جمله تولیدات صنعت فلزکاری است.

عظیمی‌زاده، به صنایع چوب راین هم اشاره کرد و گفت: در زمینه‌ی صنایع چوب هم هنرمندان راین آثار جالب توجهی تولید می‌کنند که از آن جمله، قنداق‌های اسلحه‌های شکاری است که در راین ساخته و بیش از 1.5 تا 2 میلیون تومان در سایر شهرهای کشور از جمله اصفهان خرید و فروش می‌شود.

وی افزود: در مجسمه‌سازی هم اگرچه تنها دو تا سه استاد فعال هستند، اما این استاد‌ها کارهای بزرگی را در سطح کشور انجام می‌دهند که از آن جمله، ترمیم مجسمه‌های حمام گنجعلیخان کرمان است.

 

تلاش برای بازگرداندن رونق فرش راین

بخشدار راین، به وضعیت صنعت فرش در راین اشاره کرد و گفت: متاسفانه صنعت فرش در راین از رونق رفته است، اما در تلاش هستیم تا با برنامه‌های مدون، رونق از دست‌رفته‌ی فرش دست‌باف راین را بازگردانیم.

عظیمی‌زاده افزود: در راستای سامان‌دهی صنایع دستی راین، به‌ویژه بخش‌هایی مثل فرش و گلیم، «همایش نقش زنان در توسعه‌ی راین» در دستور کار قرار دارد.

 

برپایی نمایشگاه دائمی صنایع دستی در راین

وی ادامه داد: برای رونق صنایع دستی راین به‌دنبال برپایی نمایشگاه دائمی صنایع دستی در راین هم هستیم، ضمن این‌که در تلاش هستیم تا با تشکیل یک شرکت، فعالان صنایع دستی راین را دور هم جمع و برای عرضه‌ی تولیدات صنایع دستی راین در داخل و خارج از کشور تلاش کنیم.

 

ضرورت برگزاری دوره‌های آموزشی

بخشدار راین، برگزاری دوره‌های آموزشی در صنایع دستی را نیز بسیار ضروری دانست و گفت: در مرحله‌ی نخست، آموزش استادهای فرش‌بافی در دستور کار است.

عظیمی‌زاده در عین حال خاطرنشان کرد: یکی از رشته‌های هنرستان فنی راین، فرش‌بافی است و تاکنون 40 نفر در رشته‌ی فرش‌بافی از این هنرستان فارغ‌التحصیل، اما متاسفانه رها شده‌اند و اکنون بیکار هستند.

وی افزود: در همین راستا، به‌دنبال سرمایه‌گذار هستیم تا از این ظرفیت استفاده کنیم.

عظیمی‌زاده ادامه داد: با آموزش و پرورش هم تفاهم‌نامه‌ای منعقد کردیم تا از مدارس خالی روستاها برای راه‌اندازی کارگاه‌های فرش‌بافی استفاده کنیم.

 

تلاش برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها

بخشدار راین، به مهاجرت روستاییان به شهرهای بزرگ و به‌ویژه مرکز استان اشاره کرد و گفت: متاسفانه روستاییان به دلایل مختلف از جمله خشک‌سالی، از روستاها مهاجرت می‌کنند و در حاشیه‌ی شهرها به‌عنوان حاشیه‌نشین، قشر ضعیف شهرهای بزرگ را تشکیل می‌دهند، بنابراین برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان باید مشاغل مختلف را در روستاها ترویج و توسعه دهیم که از آن جمله، مشاغل مختلف در زمینه‌ی صنایع دستی است.

 

ایجاد هر شغل خانگی فقط با یک میلیون و 500هزار تومان

عظیمی‌زاده با بیان این‌که مشاغل خانگی و صنایع دستی نیاز به هزینه‌ی زیادی ندارد، گفت: در حالی که تولید هر شغل در بخش صنعت 80میلیون تومان هزینه دارد، در بخش مشاغل خانگی و صنایع دستی با یک میلیون و 500هزار تومان، می‌شود یک شغل ایجاد کرد.

بخشدار راین، از جمله دیگر تولیدات راین که رونق خوبی هم دارد، به تولیدات غذایی و شیرینی اشاره کرد و گفت: بسیاری از شیرینی‌های خانگی که حتی در شیرینی‌فروشی‌های مرکز و جنوب استان عرضه می‌شود، تولیدات فعالان شیرینی‌پزی راین است؛ ضمن این‌که کلمپه‌ی راین نیز اکنون تبدیل به یک برند شده و در کل کشور معروف است.

 

برگزاری «جشنواره‌ی ارگ راین» و «همایش نقش زنان در توسعه‌ی راین»

عظیمی‌زاده در ادامه، به برگزاری «جشنواره‌ی ارگ راین» و «همایش نقش زنان در توسعه‌ی راین» اشاره کرد و گفت: جشنواره‌ی ارگ راین در شهریورماه برگزار خواهد شد، ضمن این‌که برای برگزاری «همایش نقش زنان در توسعه‌ی راین» به‌دنبال حامی هستیم و قرار است با همکاری کمیسیون قالی و صنایع دستی اتاق بازرگانی کرمان، این همایش نیز در شهریورماه و احتمالا هم‌زمان با جشنواره‌ی راین برگزار شود.

بخشدار راین، به فعالیت‌های خوب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در راین هم اشاره کرد و اظهار داشت: خوشبختانه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان هم در راین فعالیت‌های خوبی دارد و به آموزش کودکان و نوجوانان در رشته‌های مختلف سفال‌گری، کار با چوب، نقاشی و... می‌پردازد؛ علاوه بر آن، برنامه‌هایی مثل نمایش فیلم، تئاتر و قصه‌گویی را نیز برای بچه‌ها اجرا می‌کنند.

وی این کانون را مرکزی برای شناسایی استعدادهای درخشان در زمینه‌ی صنایع دستی دانست.