معاون مرکز ملی فرش ایران خبر داد: صدور ۱۸۰ میلیون دلار فرش دستباف

 

معاون اقتصادی و بازرگانی مرکز ملی فرش ایران از صدور ۱۸۰ میلیون دلاری فرش دستباف در هفت ماه امسال خبر داد.

به نقل از صدا و سیما، محمد مهدی فرشچی با بیان اینکه با تلاش های تجار و بازرگانان، مرکز ملی فرش و سازمان توسعه تجارت صادرات فرش دستباف ایران در مسیر صعودی قرار دارد، گفت: ارزش صادرات فرش دستباف کشور در سال ۱۳۹۴ برابر ۲۹۰ میلیون دلار بود که پارسال به ۳۵۹ میلیون دلار افزایش یافت. صادرات فرش دستباف سال ۹۵ به نسبت سال ۹۴ از نظر وزنی ۱۳ درصد و به لحاظ ارزشی ۲۳ درصد رشد نشان می دهد.

وی در ادامه با بیان اینکه این کالای سنتی از شهرت جهانی بسیار زیادی برخوردار است، افزود: هنر ایرانی در بسیاری از کشورها با فرش دستباف معرفی شده است. تولید فرش نسبت به دیگر صنایع به رغم ارزش افزوده بالایی که دارد سرمایه کمتری را طلب می کند.

معاون اقتصادی و بازرگانی مرکز ملی فرش با اشاره به اینکه هنر صنعت فرش دستباف ایران قدمت 3هزار ساله دارد، افزود: این کالا به لحاظ اقتصادی ویژگی های منحصر به فردی دارد که در اقتصاد مقاومتی بسیار حائز اهمیت است. این در حالی است که برای ایجاد یک شغل در بخش خدمات ۸۰تا ۱۵۰ میلیون تومان، در بخش صنعت ۱۵۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان و در صنعت پتروشیمی ۶۰۰میلیون تومان اعتبار نیاز است. این میزان سرمایه گذاری برای ایجاد یک شغل در هنر صنعت فرش دستباف بسیار پایین است.