صادرات فرش دستباف و چشم انداز روزهای پررونق

 


آمار دوره هشت ماهه نخست امسال از افزایش بیش از 30درصدی صادرات فرش دستباف ایران به بازارهای جهانی حکایت دارد. با وجود رشد ملموس صادرات این کالا، هنوز هم راه زیادی تا دستیابی به جایگاه مطلوب در بازار جهانی فرش در پیش است. به گزارش ایرنا، در هفته ای که گذشت رشد صادرات فرش دستباف ایران در کنار فولاد و صنایع فلزی و همچنین جهش چشمگیر شاخص کل بازار سهام از محورهای مورد توجه مطبوعات اقتصادی بود.
 روند صعودی صادرات فرش دستباف
فرش یکی از محصولات صادراتی است که با گذشت سالیان پررونق و جایگاه مطلوب ایران در بازار جهانی، به وادی افول و رکود افتاد. اکنون اما تولید و تجارت فرش دستباف به نسبت سال های اخیر رونق یافته است. در همین زمینه  «حمید کارگر» رئیس مرکز ملی فرش ایران اعلام داشته از ابتدای امسال تا پایان آبان، بیش از 3 هزار تن فرش دستباف به ارزش 269 میلیون دلار به کشورهای مختلف صادر شد که با رشد 31 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته همراه است.
وی افزود: متوسط صادرات فرش در دو دهه اخیر 500 میلیون دلار در سال بود که به دلایلی همچون تحریم اقتصادی، تغییر سبک زندگی و استفاده از کفپوش های دیگر و بالا رفتن قیمت تمام شده فرش دستباف، این روند کاهش داشت و متوسط صادرات به 300 میلیون دلار رسید. وی گفت: در دو سه سال اخیر، روند کاهش صادرات فرش دستباف متوقف و روند افزایشی جایگزین آن شد و سال گذشته 359 میلیون دلار فرش دستباف به حدود 80 کشور صادر شد.
کارگر با بیان اینکه صادرات غیرنفتی کشور 40میلیارد دلار در سال است، گفت: 300 میلیون دلار صادرات فرش دستباف در مقابل آن سهم بزرگی نیست، اما این صنعت می تواند پاسخگوی بسیاری از مشکلات باشد و دستگاه های گوناگون باید به شکل هم افزا به توسعه این صنعت کمک کنند.