ثبت پرونده‌هاي چند مليتي صنايع دستي به منظور حفاظت از ميراث ناملموس

معاون صنايع دستي و هنرهاي سنتي کشور از پيشنهاد ثبت پرونده هاي چند مليتي صنايع دستي به منظور حفاظت از ميراث ناملموس (معنوي) به سازمان يونسکو خبر داد.

محمدحسن صالحی مرام با اعلام اين مطلب افزود: با توجه به آيين‌نامه اجرايي کنوانسيون حفاظت از ميراث ناملموس (معنوي) مرتبط با پرونده‌هاي چند مليتي، اين پيشنهاد از سوي سازمان ميراث فرهنگي به يونسکو ارائه مي‌شود.

وي افزود: طبق اين آيين‌نامه، در صورت وجود يک عنصر در محدوده دو يا چند دولت عضو، اين دولت‌ها مي‌توانند به صورت چند مليتي براي نامزدي در فهرست ميراث ناملموس نيازمند به حراست فوري، و فهرست نمونه ميراث فرهنگي ناملموس بشريت اقدام کنند.

حضور 12 استان در نمايشگاه توانمندي‌ها و‏ ظرفيت‌هاي گردشگري ايران

جاذبه‌هاي شاخص گردشگري 12 استان در نمايشگاه توانمندي‌ها و ظرفيت‌هاي گردشگري ايران که همزمان با برگزاري اجلاس سران جنش عدم‌تعهد در برج ميلاد برگزار مي‌شود به نمايش درمي‌آيد.

مساحتي بالغ بر 600 متر مربع در برج ميلاد براي برپايي نمايشگاه گردشگري «توانمندي‏ها و ظرفيت‌هاي گردشگري ايران» در نظر گرفته شده است.

استان‌هاي شرکت‌کننده در اين نمايشگاه شامل اردبيل، لرستان، آذربايجان‌غربي، آذربايجان‌شرقي، اصفهان، يزد، گيلان، گلستان، مرکزي، فارس، خراسان رضوي و چهارمحال و بختياري مي‌شود.

مهمانان اجلاس سران کشورهاي عضو جنبش عدم‌تعهد مي‌توانند (6 شهريور) تا يازدهم همين‌ماه ضمن بازديد برج ميلاد از نمايشگاه مذکور نيز ديدن کنند و با داشته‌هاي بي‌شمار ايران در حوزه صنعت گردشگري آشنا شوند.

برگزاري تور تهران‌گردي براي کارشناسان اجلاس جنبش عدم تعهد

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري تهران از برگزاري تور‌هاي تهران‌گردي براي کارشناسان اجلاس جنبش عدم تعهد در روزهاي آينده خبر داد.
«محمد حسين فراهاني» با اعلام اين خبر افزود: اين تورها براي مهمانان اين اجلاس در سطح کارشناسان پيش‌بيني شده که موزه رضا عباسي و کاخ موزه گلستان اولويت‌هاي اداره کل ميراث فرهنگي تهران براي بازديد در اين تورهاست.
وي در ادامه همچنين از کليساهاي تاريخي تهران به عنوان ديگر بخش اين تورهاي تهران‌گردي خبر داد و گفت: هم اکنون پايگاه کليساهاي تاريخي تهران کاملا آماده پذيرايي از اين مهمانان هستند و به ويژه در کليساي مريم مقدس به عنوان بناي تاريخي ثبت شده ملي به احتمال فراوان از اين کارشناسان پذيرايي خواهد شد.
مديرکل ميراث فرهنگي تهران همچنين در ادامه از آمادگي مجموعه تاريخي سعد‌آباد براي پذيرايي از اين مهمانان در روزهاي آينده خبر داد و گفت: مجموعه کاخ موزه‌هاي سعد‌آباد و محوطه‌هاي آن هم اکنون بازپيرايي شده و حتي در معابر اين مجموعه، آسفالت‌کاري‌هاي جديدي صورت گرفته تا آماده حضور اين کارشناسان در اين مجموعه تاريخي باشيم.

7پله نردبان ترقي اقتصاد مقاومتي در ايران

  به واسطه تاكيدات مقام معظم رهبري بر نقش محوري اقتصاد، امروزه تمامي آحاد جامعه بر اين امر واقف هستند كه بزرگي و اعتلاي جمهوري اسلامي ايران و نقش شكوهمند آن بايد با ارتقاء وضعيت اقتصادي جامعه اي كه خود را الگوي بسياري از مردم جهان مي داند، همراه باشد. نامگذاري چندين سال متوالي با مفاهيم اقتصادي بيانگر موضوع فوق است.
     مفهوم «اقتصاد مقاومتي» كه در سخنان ايشان بيان شد، در همين راستا قابل بررسي و تامل است. برخلاف آنچه ظاهراً از آن برداشت مي شود، مفهوم اقتصاد مقاومتي مانند مفهوم استراتژي «جايگزيني واردات» و اتكا به توليد داخلي به هر قيمت و بستن درهاي كشور به روي كشورهاي خارجي نيست.
     چنان كه در بيانات ايشان تصريح شده: «ما بايد اقتصاد مقاومتي واقعي در كشور به وجود بياوريم، امروز كارآفريني معنايش اين است... همه مسئولان و دلسوزان كشور خود را موظف بدانند به ايجاد كار، توليد، كارآفريني و پررونق كردن روزافزون اين كارگاه عظيم.»
     از اين ادبيات قطعاً معناي دفاع و حركت از سراستيصال برداشت نمي شود. در دنياي امروز كه قدرت هاي نو ظهور دنيا بانگاه به استراتژي «توسعه صادرات» و نقش آفريني بهينه در بازار بين المللي كار حركت مي كنند، قطعاً كشوري كه مدعي پيشرو بودن در عرصه منطقه اي و جهاني است، بايد به فكر حضور جدي در بازارهاي جهاني باشد.

معاون صنايع دستي ميراث فرهنگي: 5/2 ميليون شاغل صنايع دستي داريم

   روزنامه رسالت

lمعاون صنايع دستي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گفت: در حال حاضر 2/5 ميليون شاغل در زمينه صنايع دستي شناسايي شده و مشغول فعاليت هستند.به گزارش خبرگزاري فارس از اردبيل، محمد حسن صالحي مرام در نشست با صنعتگران حوزه صنايع دستي اردبيل اظهار داشت: اين 2/5 ميليون نفر از طريق توليد و فروش صنايع دستي امرار معاش كرده كه امسال نيز در تلاش هستيم 120 هزار صنعتگر و هنرمند شناسايي شده را ساماندهي كنيم.وي خاطرنشان كرد: امسال 200 هزار نفر زير پوشش خدمات بيمه اي حوزه صنايع دستي قرار مي گيرند در حالي كه هم اكنون 400 هزار نفر صنعتگر و هنرمند از خدمات بيمه اي برخوردار شده اند به طوري كه اغلب اين افراد هنرمندان و صنعتگران اصيل هستند.

سازمان ملي فرش پيگير صادرات فرش به صورت تخصصي است

    رئيس اتحاديه صادرکنندگان فرش دستباف خراسان رضوي گفت: سياستهاي اتخاذ شده مرکز ملي فرش در راستاي تخصصي کردن صادرات فرش دستباف است.
    هادي مخملي در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران مشهد با بیان این مطلب افزود: فرش دستباف ايراني از ديرباز به عنوان صنعتي آميخته با هنر مورد استقبال ساير کشورها قرار گرفته است و جزو محصولات صادراتي به شمار ميآيد.
    
    وي با اشاره به وضعيت جهاني اقتصاد گفت: رکود اقتصادي حاکم بر اکثر کشورها باعث شده مرکز ملي فرش در رابطه با گسترش بازارهاي هدف و شناسايي بازارهاي جديد، اقدامات مثبتي انجام دهد و هيئتهاي تجاري را به کشورهاي مورد نظر اعزام کند.
    
    وي در خصوص مشکلات پيش روي اين صنعت گفت: تامين نقدينگي از مهمترين مشکلات توليدکنندگان فرش دستباف است که با توجه به افزايش چشمگير قيمت مواد اوليه، اين مشکل شديدتر شده است.
    
    رئيس اتحاديه صادرکنندگان فرش دستباف خراسان رضوي ادامه داد: فرش دستباف به عنوان يک توليد ملي بايد مورد حمايت قرار گيرد و از تسهيلات ارزانقيمت بانکي برخوردار شود تا موانع بازدارنده اين صنعت برداشته شود اما توليدکنندگان و صادرکنندگان نبايد صرفا اتکا به حمايتهاي دولتي و تعرفهاي داشته باشند بلکه بايد به ظرفيتسازي و بالابردن توان خود در بهرهبرداري از مزيتهاي توليدي و حضور در بازارهاي رقابتي بپردازند.
    
    وي جايگاه فرش دستباف استان را به دليل تنوع طرح و سبک در کشور ممتاز دانست و افزود: ميزان صادرات فرش دستباف از استان در سال گذشته ۷۵ميليون دلار بوده است که اميدواريم با برگزاري نمايشگاه و تبليغات برونمرزي، هدفگذاري انجام شده در سال جاري که صادرات يک ميليارد دلاري فرش دستباف در کل کشور است محقق گردد.

بازديد وزير امور خارجه نپال از موزه فرش

   وزير امور خارجه نپال صبح امروز از موزه فرش در تهران بازديد کرد.
    
    به گزارش ميراث آريا(chtn)، همزمان با سفر سران و وزراي امور خارجه کشورهاي عضو جنبش عدم تعهد به تهران، وزير امور خارجه نپال از موزه فرش بازديد کرد.
    
    هم چنين 18 نفر از خبرنگاران هندي نيز امروز با حضور در موزه فرش از اين موزه بازديد کردند.
    
    معاون وزير فرهنگ کره جنوبي نيز صبح امروز به همراه سفير اين کشور در ايران با حضور در موزه فرش از بخش‌هاي مختلف اين موزه بازديد به عمل آوردند.
    
    بر اساس گزارش هاي رسيده در روز جمعه دهم شهريورماه جاري نيز تعدادي از همسران سران کشورهاي عضو جنبش عدم تعهد از موزه فرش بازديد خواهند کرد.

فرش چهره های ماندگار رونمایی می شود

  ايرنا: ˈحسن جوانشاهیˈ روز پنجشنبه اظهار کرد: آخرین کار من که به سفارش ستاد چهره های ماندگار و با موضوع آرم و طرح این ستاد خلق شده، دربردارنده هنرهای سنتی چون معرق، کاشی کاری، گچ بری، اسلیمی و کاشی کاری است؛ ضمن آنکه در دو طرف این فرش از گلیم های ابریشمی هنری استفاده شده است.
    
    وی درباره ویژگی های این اثر توضیح داد: بافت این تابلو فرش بیش از پنج ماه زمان برده و ۷۰ تا ۸۰ درصد آن از نخ ابریشم تشکیل شده است. همچنین آیه هایی به دو زبان فارسی و عربی حاشیه های این فرش را در برگرفته است.
    
    این استاد فرش که کار طراحی تابلو فرش ˈچهره های ماندگارˈ را نیز انجام داده است، افزود: در بافت این فرش، از رنگ های گیاهی استفاده شده و به خاطر دقت و ظرافتی که در اثر به کار رفته به لحاظ کیفی ارزش بالایی دارد.
    
    جوانشاهی ابعاد این اثر را ۷۰ در یک متر و ۱۵ سانتیمتر عنوان کرد و گفت: زمینه این فرش قهوه ای رنگ است و اسلیم زرد پررنگ با ترکیب ابریشم آن را در برگرفته است. در میانه اثر نیز تصویر سه چهره تاریخی و ماندگار ایرانی شامل ˈفردوسیˈ شاعر حماسه سرا، ˈبوعلی سیناˈ عالم بزرگ عرصه طب و ˈخیامˈ حکیم و دانشمند ایرانی نقش بسته است.
    
    مدرس دانشگاه سوره با بیان آنکه این اثر را در کارگاه شخصی در طبقه بالای منزل خود خلق کرده، ادامه داد: تصویر این سه چهره برجسته که از مشاهیر نامی ایران هستند به عنوان نماد چهرهای ماندگار، همواره در پوسترهای این ستاد چهره های ماندگار مشاهده می شود.
    
    وی همچنین بافت یک فرش دو رو برای ستاد چهره های ماندگار را از دیگر کارهای خود دانست و درباره آن گفت: از ویژگی های این فرش دو رو بودن آن است که در اندازه ۳۰ در ۴۰ و به صورت تمام ابریشم بافته خواهد شد.
    
    به گفته این هنرمند پیشکسوت، یک روی این این اثر فرش و سمت دیگر آن از گلیم خواهد بود و در نهایت در موزه چهره های ماندگار نگهداری خواهد شد.
    
    ˈحسن جوانشاهیˈ دانش آموخته هنرستان کمال الملک و از شاگردان استاد شیخ است. وی آشنایی با آبرنگ را نزد استاد زاویه و عرب زاده فراگرفته و بیش از ۴۰ سال است که به کار طراحی و بافت فرش می پردازد.
    
    وی پیشتر اثری را با عنوان ˈگوهر خلقت، مهر نبوتˈ بر اساس مضمون سوره ˈتینˈ بافته و به موزه آستان قدس رضوی اهدا کرده است؛ این فرش هر شش ماه یکبار به معرض بازدید علاقه مندان قرار می گیرد.

سران 120 کشور در «فرش ملل» گره می‌خورند

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از بافت «فرش ملل» در حاشیه اجلاس سران غیرمتعهدها در تهران خبر داد و گفت: هر کدام از سران و مسئولان 120 کشور جهان، یک گره از این فرش را می بافند.
    سید حسن موسوی در گفت و گو با خبرنگار جامعه فارس اظهار داشت: بافت «فرش ملل» یک ایده است. در این فرش، تصویر پرچم تمام کشورهای عضو جنبش عدم تعهد وجود دارد.
    
    وی با بیان اینکه سران و مسئولان حاضر در اجلاس می توانند گرهی از این فرش را به صورت نمادین ببافند، افزود: آرزوی هنرمندان صنایع دستی کشور این است که مقام معظم رهبری نیز با گرهی بر این فرش، آن را متبرک کنند.
    
    رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: در حال حاضر دار این قالی در حاشیه اجلاس سران غیرمتعهدها قرار داده شده است تا میهمانانی که تمایل دارند یک گره از این «فرش ملل» را ببافند.
    
    به گفته موسوی این فرش نفیس از نخ ابریشم بافته خواهد شد.
    
    وی درباره برنامه ای که پس از اتمام بافت فرش برای نمایش آن دارند، گفت: احتمالاً یا در موزه ای در داخل کشور نگهداری و نمایش داده می شود یا به یکی از سازمان های جهانی برای نمایش اهدا خواهد شد.
    
    رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ادامه داد: در صورت مثبت بودن بررسی ها امکان دارد که نمونه های مشابه این فرش توسط هنرمندان ایرانی بافته شود تا به تمام کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها اهدا کنیم که هنوز درباره این بخش از موضوع به صورت قطعی تصمیم گیری نشده است.

فرش دستباف و فرصت هايي که مي سوزند

از چند ماه پیش به این سو ایرانیان اندک اندک از میزبانی کشورمان در شانزدهمین اجلاس عدم تعهد آگاهی یافتند و با اخباری که از رسانه های مختلف در این زمینه منتشر می شد، نوعی آمادگی برای رویدادی مهم در عرصه بین الملل در میان افکار عمومی پدید آمد.

1 2 3 4 5 6