بافت «فرش ملل» در حاشيه اجلاس


    معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از بافت «فرش ملل» در حاشیه اجلاس سران غیرمتعهدها در تهران خبر داد و گفت: هر کدام از سران و مسئولان 120 کشور جهان، یک گره از این فرش را می بافند.
    سید حسن موسوی در گفت و گو با فارس اظهار داشت: بافت «فرش ملل» یک ایده است. در این فرش، تصویر پرچم تمام کشورهای عضو جنبش عدم تعهد وجود دارد.

آغاز ثبت نام دوره‌هاي آموزشي آموزشگاه‌هاي آزاد صنايع دستي

دور دوم ثبت نام دوره‌هاي آموزشي آموزشگاه‌هاي آزاد صنايع دستي در کرمان آغاز شد.

علی زاهدیان سرپرست معاونت صنايع دستي اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری استان کرمان با اعلام اين مطلب گفت: اين اقدام به منظور تسهيل در روند بيمه صنعتگران صنايع دستي صورت گرفته است.وی تصريح کرد: ثبت نام اين دوره‌هاي آموزشي از 31 مردادماه شروع شده است.به گفته سرپرست معاونت صنايع دستي اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان با صدور حدود 700 فقره معرفي‌نامه به آموزشگاه‌هاي آزاد هم‌اکنون صنعتگران ياد شده در حال انجام مقدمات حضور در کلاس‌هاي آموزشي هستند.وي در پايان يادآور شد: پس از اتمام اين دوره‌هاي 45 روزه ساير مراحل بيمه صنعتگران به انجام خواهد رسيد

برپایی نمایشگاه آثار هنری در فرهنگسرای کوثر

نمایشگاه آثار هنری گروه هنری «کهن دیدار» با هم‌کاری فرهنگ‌سرای کوثر شهرداری کرمان، در تالار آیینه‌ی این فرهنگ‌سرا در حال برگزاری است.

به گزارش کرنا، مدیر فرهنگ‌سرای کوثر شهرداری کرمان، در حاشیه‌ی برپایی این نمایشگاه، گفت: نمایشگاه آثار هنری توسط «مهناز زارع» و «آسیه سلطانی‌زاده» و در زمینه‌های نقاشی، موزاییک و کار با خمیر برای علاقه‌مندان در تالار آیینه‌ی فرهنگ‌سرای کوثر در حال برگزاری است.
صفیه حسینی‌نژاد افزود: در این نمایشگاه 50 اثر هنری به نمایش گذاشته و عواید حاصل از این نمایشگاه به نفع امور خیریه در نظر گرفته شده است.
وی خاطرنشان کرد: این نمایشگاه آثار هنری از هفتم شهریور ماه به مدت سه روز برای علاقه‌مندان در فرهنگ‌سرای کوثر در حال برگزاری است.
مریم ایرانمنش


 

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان استعفا داد

مدیر روابط عمومی و امور فرهنگی اداره‌ی کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان، از استعفای سرپرست این اداره‌ی کل خبر داد.به گزارش کرنا، محمدمهدی افضلی گفت: «هادی ایرانمنش» سرپرست این اداره‌ی کل، استعفای خود را به مقام عالی سازمان تقدیم کرده است.
 وی تصریح کرد: با این وجود هنوز با درخواست وی موافقت نشده است و تا زمان پذیرش این درخواست و معرفی مدیرکل میراث فرهنگی استان، سرپرست فعلی این اداره‌ی کل به کار خود ادامه خواهد داد.

هنرمندان برای شکوفایی استعدادها، نیازمند یادگرفتن تکنیک ها هستند

پژوهش‌گر و هنرمند برجسته‌ی عاشورایی، گفت: هنرمندان باید برای موفقیت بیش‌تر استعدادهای پنهان خود را پیدا کنند.

به گزارش کرنا، دکتر محمدرضا سنگری در شانزدهمین همایش سراسری آفرینش‌های عاشورایی که به همت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کرمان برگزار شد، اظهار داشت: استعدادهای پنهان را نمی‌شود به سادگی پیدا کرد، بنابراین کسی که می‌خواهد در وادی هنر قدم بگذارد، باید در تمام زمینه‌های هنری ورود کند تا استعدادهای پنهان خود را پیدا کند و آن را به سمت و سوی درست هدایت کند.
 

توسعه صنایع دستی جای‌گزینی مناسب برای صادرات نفت

معاون صنايع دستي و هنرهاي سنتي کشور در بازديد از کارگاه‌هاي صنايع دستي آستانه اشرفيه، صنايع دستي را يکي از منابع مهم اقتصادي کشور خواند و افزود: محصولات صنايع دستي هنرمندان ايراني از نظر کيفيت و مرغوبيت در جايگاه خوبي قرار دارد.
«محمدحسن صالحي‌مرام» کمبود مراکز عرضه مستقيم صنايع دستي در داخل کشور را از مشکلات کنوني اين حوزه دانست و رفع اين کاستي‌ها را در رونق بيش از پيش صنايع دستي موثر خواند.

گره روي گره تا 20 هزار مترمربع

رئیس هیئت مدیره شرکت سهامی فرش ایران گفت: در تلاش برای تحقق اهداف برنامه پنجم توسعه تامین مواد اولیه را در دستور کار قرار داده ایم که آماده سازی یک‌هزار تن پشم ناشور از این موارد است.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی تولید و تجارت ایران (شاتا) ، محمدرضا عابد تولید 20 هزار مترمربع انواع فرش در مناطق عمده قالیبافی را از دیگر برنامه های این مجموعه در سال‌ تولید ملی اعلام کرد.
عابد افزود: فرش ، هنر- صنعت ملی است و توجه به تولید فرش در حقیقت حمایت از کار و سرمایه ایرانی است.
وی ادامه داد: تاکنون حدود 85 درصد برنامه محقق شده است.
مدیر عامل شرکت سهامی فرش ایران تصریح کرد: فروش شرکت در سال گذشته حدود 15 میلیارد تومان بود و برای امسال 17 میلیارد تومان هدف‌گذاری شده که با توجه به عملکرد چهار ماه نخست امسال تحقق می یابد.

بازديد 30 هيئت ميهمانان اجلاس عدم تعهد از نمايشگاه صنايع دستي برج ميلاد !

 حدود 30 هيئت از ميهمانان شانزدهمين اجلاس سران جنبش عدم تعهد از نمايشگاه صنايع دستي برج ميلاد بازديد كردند.
    
    محمدحسن صالحي مرام معاون صنايع دستي سازمان ميراث فرهنگي به خبرنگار حوزه صنايع دستي باشگاه خبرنگاران گفت: در نمايشگاه صنايع دستي كه در برج ميلاد برگزار شد هدف معرفي رشته هاي مختلف صنايع دستي كشورمان بود تا ‌آن ها با صنايع دستي فاخر ايران كه قدمت چندين هزار ساله دارند آشنا شوند.
    وي افزود: در نمايشگاه و فروشگاه صنايع دستي برج ميلاد سعي شده رشته هاي مختلف صنايع دستي از جمله خاتم، سفال، چرم، فرش، ميناكاري، فيروزه كاري در معرض ديد مهمانان خارجي قرار بگيرد.
    صالحي مرام تصريح كرد: با توجه به وقت محدود ميهمانان اجلاس تنها 30 هيئت توانستند از نمايشگاه صنايع دستي برج ميلاد بازديد كنند هدف ما از برپايي اين نمايشگاه بيشتر جنبه‌ معرفي داشته كه فروش آثار اهميت چنداني نداشت.
    معاون صنايع دستي بيان كرد: تعدادي از مهمانان اجلاس هنوز در كشورمان اقامت دارند و چند روز آينده به كشورشان باز مي‌گردند.

اظهار تمايل مهمانان اجلاس غيرمتعهدها براي ميزباني از نمايشگاه‌هاي صنايع دستي ايران

مهمانان اجلاس غیرمتعهدها از 6 تا 9 شهریور ماه جاری در جریان بازدید از نمایشگاه برج میلاد حدود 50 قلم از آثار صنایع دستی فاخر و ارزشمند کشورمان را خریداری کرده‌اند.

سرپرست آموزش و حمایت از تولید معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور افزود: تعدادی از مهمانان این اجلاس ضمن بازدید از این نمایشگاه از برگزاری نمایشگاه‌های مشابه در کشورهایشان ابراز تمایل کردند.

«کامران سبز میدانی» با اشاره به این که مهمانان اجلاس مذکور از کشورهای اکوادور، غنا، هند، مالزی، پاکستان، چین، نیجریه، تانزانیا، روسیه و ... به بازدید از نمایشگاه آثار فاخر صنایع دستی در برج میلاد پرداختند، گفت: بازدیدکنندگان این نمایشگاه از تنوع و کیفیت محصولات بسیار راضی بوده‌اند.

این مقام مسوول در معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور در ادامه از نمایش آثار صنایع دستی ایران در حافظیه سعدآباد خبر داد و گفت: ویترین‌های سالن ضیافت نمایشگاه بین‌المللی نیز به محصولات صنایع دستی تجهیز شده است.

پيشنهاد ثبت پرونده‌هاي چند مليتي صنايع دستي به يونسکو

معاون صنايع دستي و هنرهاي سنتي کشور هفته قبل از پيشنهاد ثبت پرونده‌هاي چند مليتي صنايع دستي به منظور حفاظت از ميراث ناملموس (معنوي) به سازمان يونسکو خبر داد.
«محمد حسن صالحي مرام» ادامه داد: با توجه به آيين‌نامه اجرايي کنوانسيون حفاظت از ميراث ناملموس (معنوي) مرتبط با پرونده‌هاي چند مليتي، اين پيشنهاد از سوي سازمان ميراث فرهنگي به يونسکو ارائه مي‌شود.
وي گفت: زري‌بافي ايران، هند و مالزي يکي از پرونده‌هاي چند مليتي خواهد بود و خاتم‌کاري و شال‌بافي ايران و هند؛ بامبو‌بافي ايران، چين و بنگلادش؛ ميناکاري ايران، چين و هند؛ نوار‌بافي ايران، سوريه و مراکش؛ حصيربافي ايران، مالزي و چين؛ نمدمالي ايران و تاجيکستان و مشبک فلز ايران، سوريه و مصر از جمله پرونده‌هاي چند مليتي صنايع دستي به منظور حفاظت از ميراث ناملموس (معنوي) است که به يونسکو پيشنهاد مي‌شود.
صالحي‌مرام يادآور شد: اين اقدام با هدف حفظ و گسترش تنوع فرهنگي در قالب اشتراکات فرهنگي به عنوان سرچشمه توسعه پايدار ملت‌ها و تقويت ارزش‌ها و ظرفيت‌هاي انساني از طريق تعامل و تبادل فرهنگي صورت مي‌گيرد.

1 2 3 4 5 6 7